Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 18 stycznia 2023 14:59

Jedna z barier architektonicznych w Urzędzie Miejskim w Starachowicach została właśnie zlikwidowana. A to za sprawą windy platformowej jaka została zakupiona i zamontowana przy sali Olimpia, dzięki dofinansowaniu z PFRON-u, w którego pozyskaniu uczestniczył też Powiat Starachowicki. 

Likwidacja barier architektonicznych w przestrzeni miejskiej to jeden z głównych postulatów środowiska osób niepełnosprawnych w naszym powiecie. Jednym z obiektów, który wymaga takiej interwencji był Urząd Miejski w Starachowicach z problematycznym dostępem do Sali Olimpia. To właśnie tutaj odbywają się zwykle sesje Rady Miasta, konferencje, szkolenia czy uroczystości z udziałem mieszkańców. By dostać się jednak do środka trzeba było pokonać pięć stopni, co dla sprawnej osoby nie było może problemem, ale dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, i owszem. 
Doraźnie, dostawiano tam podjazd. Wymagało to jednak pomocy ze strony pracowników, którzy musieli był wcześniej o tym informowani. Dzięki pozyskanym funduszom z PFRON, w czym uczestniczył też Powiat Starachowicki, możliwy był montaż windy platformowej, co znacznie poprawi dostępność urzędu dla osób niepełnosprawnych.
Oficjalny odbiór urządzenia odbył się 18 stycznia z udziałem władz miasta, powiatu, dyrekcji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także przedstawicieli środowiska osób niepełnosprawnych. 
- Jedna z barier architektonicznych w Urzędzie Miejskim została właśnie zlikwidowana – powiedział prezydent Marek Materek. - Kolejnym zadaniem będzie montaż windy, która umożliwi swobodne poruszanie się pomiędzy wszystkimi kondygnacjami. Na to także pozyskaliśmy środki z PFRON – mówił prezydent, dodając że przy realizacji inwestycji miasto stara się burzyć bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych. Tak jest m.in. przy zagospodarowaniu zbiorka Lubianka, rewitalizowanej przestrzeni budynku pałacyku czy modernizacji Parku Kultury. 
Swojego zadowolenia z montażu windy nie kryła Agnieszka Polak – prezes Fundacji „Nasze Zdrowie”, która mówiła o przełamaniu symbolicznej bariery pięciu stopni. 
- Jestem przekonana, że teraz zacznie się bardzo dużo działać z naszym udziałem w mieście. Mamy naprawdę dużo do zaoferowania – zapewniała Agnieszka Polak
Nowe urządzenie testował Krzysztof Korpik – podopieczny Fundacji, który niedawno otrzymał tytuł „Burzyciela barier”, a który jako pierwszy zgłaszał potrzebę zamontowania w urzędzie podnośnika dla osób niepełnosprawnych. 
Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie dobra współpraca między Powiatem, Miastem, a Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Bo, jak podkreślał Andrzej Michalski – dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON, to właśnie Powiat pozyskał środki na to i inne zadania, m.in. rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych, modernizację WTZ w Starachowicach i dofinansowanie do zakupu busa na potrzeby uczestników WTZ  w Kałkowie-Godowie w Kałkowie – Godowie. 
Starosta Piotr Ambroszczyk podkreślał, że współpraca między samorządami układa się bardzo dobrze  i przynosi wymierne efekty, jak w postaci tej windy. Dziękował też PFRON –owi za wsparcie Powiatu w pozyskiwaniu funduszy. 
- Poza tymi środkami Powiat pozyskał też środki m.in. na montaż przesuwnych drzwi do Starostwa Powiatowego. W ramach projektu związanego z pomocą uchodźcom, przygotowujemy również ciąg pomieszczeń dostępnych dla osób niepełnosprawnych. Cały budynek będzie wyposażony w trakty naprowadzające, znaczniki stopni, znaczniki poręczy i pętle indukcyjne, aby osoby niepełnosprawne mogły bezpiecznie i komfortowo poruszać się po naszym starostwie – mówił P. Ambroszczyk. 

/Anna Ciesielska/