Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
piątek, 10 lutego 2023 08:15

W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach zakończył się remont Oddziału Chirurgicznego Ogólnego. Efekty robią wrażenie – sala intensywnego nadzoru, poczekalnia dla pacjentów, trzy nowe łazienki, dziewięć wyremontowanych, odnowiony punkt pielęgniarski i klimatyzacja w dziewięciu pomieszczeniach. A wszystko po to by podnieść jakość i komfort leczenia pacjentów. 

Remont oddziału trwał cztery miesiące, czyli całkiem niewiele zważywszy na zakres prac, które zostały tu wykonane. Inwestycja obejmowała utworzenie sali intensywnego nadzoru na 4 łóżka wraz z wykonaniem niezbędnych prac architektonicznych oraz instalacji: elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i ciepłej wody, klimatyzacji i wentylacji oraz gazów medycznych. Ponadto, utworzenie poczekalni dla pacjentów, 3 łazienek i remont 9 istniejących, wykonanie remontu punktu pielęgniarskiego, klimatyzacji w 10 pomieszczeniach i malowanie wszystkich pomieszczeń oddziału. Zajmowała się tym firma Krobel, która wygrała przetarg. Zgodnie z obowiązującą umową, miała na to 120 dni od daty przekazania terenu umowy. 
Oficjalne otwarcie oddziału z udziałem wojewody Zbigniewa Koniusza, starosty Piotra Ambroszczyka, członka Zarządu Powiatu Jerzego Materka, a także kadry kierowniczej szpitala, odbyło się w czwartek, 9 lutego br. Warto w tym miejscu przypomnieć, że inwestycja finansowana była w większości ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, a kosztowała ponad. 2,1 mln zł. 
- Bardzo się cieszę, że szpital w Starachowicach, który był liderem w walce z COVID-em, staje się też liderem w zakresie opieki szpitalnej w czasach pocovidowych. A tego typu inwestycje temu służą – mówił wojewoda, gratulując wszystkim którzy się do tego przyczyniają.  


- Mam nadzieję, że to dopiero początek – mówił wojewoda, porównując opiekę zdrowotną do wyścigu zbrojeń. 
- Z jednej strony zbroją się patogeny, z drugiej my próbujemy im przeciwdziałać. Chorujemy częściej, ale mamy także potężne oręże w postaci zarówno całego instrumentarium, jak i ludzi, o co mocno zabiega dyrekcja tego szpitala. Świadczy o tym niesłabnące zadowolenia pacjentów – mówił Zbigniew Koniusz, życząc aby ten trend się utrzymał. 
Za przychylne spojrzenie na szpital dziękował starosta Piotr Ambroszczyk. 


- Tak naprawdę to była jedna, poważna rozmowa z wojewodą, a potem decyzja by te pieniądze trafiły od naszego szpitala. Dzięki temu niedawno mogliśmy na nowo otworzyć sale porodowe, a dziś oddział chirurgii – mówił starosta. – Mamy nadzieję, że dzięki stworzeniu tu lepszych warunków, będziemy mogli lepiej ulżyć w cierpieniu pacjentom. 
- My po prostu robimy swoje – stwierdził Jacek Walkowski – p.o. zastępcy dyrektora szpitala ds. leczniczych w PZOZ w Starachowicach. - Myślę, że jeszcze kilka lat i wszystkie oddziały w szpitalu będą wyglądać tak jak ten. Jest on w całości wyremontowany, dodatkowo zamontowaliśmy klimatyzację poprawiliśmy wentylację i uzyskaliśmy 4 łóżka na Sali intensywnego nadzoru, a takie łazienki, co niektórzy chcieliby mieć sami w domu – żartował dyrektor. . 


Trzeba jednak przyznać, że efekty robią wrażenie, o czym można się było przekonać podczas otwarcia. 

/Anna Ciesielska/

W związku z remontem Oddział Chirurgiczny Ogólny został tymczasowo przeniesiony na V piętro. Teraz powróci na III piętro. Pierwsi pacjenci trafią tu w przeciągu kilku tygodni.