Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 12 kwietnia 2023 15:28

Zaczęło się odliczanie przed VII Starachowicką Strzałą i kolejnym już Rowerowym Weekendem w Powiecie Starachowickim. Starosta Piotr Ambroszczyk, wspólnie z prezydentem Markiem Materkiem oraz Grzegorzem Wajsem poinformowali o tym podczas konferencji prasowej, która odbyła się 12 kwietnia na dachu nowo wybudowanego budynku przy ul. Szkolnej, skąd można będzie obserwować kolarzy. 

Impreza odbędzie się w ostatni majowy weekend, tj. 27 – 28 maja. Już po raz siódmy zjadą do nas najlepsi kolarze z licencjami Masters i Junior, a także amatorzy ścigający się na rowerach szosowych, aby powalczyć o zwycięstwo w tym prestiżowym wyścigu. 
- Siódma edycja, to już taka kosa – żartuje Grzegorz Wajs – głównym organizator imprezy, która odbywa się przy ścisłej współpracy z naszym powiatem, Urzędem Miejskim w Starachowicach, gminami: Pawłów i Brody, MOSiR w Starachowicach oraz Grupą Motocyklową MotoStar Starachowice.


- Ten rok będzie wyjątkowy, ponieważ mamy dużo zmian – zapowiedział na konferencji. -  Zawody można będzie oglądać z góry, z nowo wybudowanego przez miasto obiektu, co będzie niewątpliwą atrakcją. Cieszymy się bardzo, bo będą tu najlepsi kolarze z kat. masters i amatorzy, a trasa jest wyjątkowa. Tak oceniają ją sami kolarze. Traktują nasze zawody jako jeden z najlepszych wyścigów w Polsce, bardzo zbliżony do belgijskich klasyków  – mówił G. Wajs. 

Co? Gdzie? Kiedy? 

Kolarskie Miasteczko z Biurem Zawodów, startem i metą wyścigów będą zlokalizowane przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Starachowicach.
Zaczynamy, 27 maja od czasówki o puchar starosty czyli indywidualnej jazdy na czas, która zostanie rozegrana na ulicy Szkolnej w Starachowicach. 
Zawodnicy będą mieli do pokonania krótki sprinterski odcinek, a wyniki będą liczone do klasyfikacji Rowerowego  Weekendu w Powiecie Starachowickim. Będzie więc o co walczyć i na co popatrzeć. 
W niedzielę, 28 maja - główna rywalizacja czyli VII Starachowicka Strzała, która odbędzie się na dwóch dystansach MINI-63 km i MAX-83 km, z jedyną taką premią górską na ścianie Świślina, w gminie Pawłów. Odcinek przypomina jeden z najtrudniejszych podjazdów podczas Tour de Pologne - najbardziej stromą część podjazdu nazwaną „Ścianą Bukovina” i jest uwielbiany przez rowerzystów. Miejscami, kąt nachylenia wynosi 22 proc., a kolarze muszą używać wysokich przełożeń. Ci na dłuższym dystansie, pokują tę trasę, dwukrotnie. 
W sobotę każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy medal, a w niedzielę - pamiątkową koszulkę Starachowickiej Strzały 2023. Najlepsi na podium, zarówno w sobotę i niedzielę, w kategoriach Open wśród mężczyzn i kobiet zdobędą nagrody finansowe.

Powiat przyjazny rowerzystom 

- Bardzo się cieszę że Starachowicka Strzała znów wyjedzie na drogi naszego powiatu. To bardzo ciekawa impreza, która wpisała się już na stałe w historię imprez sportowych w naszym powiecie. Cieszę się również z coraz większej liczby ścieżek rowerowych, jakie powstają w Starachowicach, które za chwilę staną się miastem bardziej ekologicznym, a my sami coraz częściej będziemy rezygnować z samochodów i przesiadać się na rowery –mówił starosta Piotr Ambroszczyk.
 -Starachowicka Strzała jest najlepszym pretekstem do tego, żaby zacząć traktować rower na poważnie, i na co dzień i wyczynowo – przekonywał starosta. 


Wielu zaczęło już nawet to robić. 

Starachowice stawiają na rowery 

- Przybywa nam rowerzystów i osób poruszających się na hulajnogach. Staramy się, aby infrastruktura miejska była dla nich przystosowana – mówił prezydent Marek Materek. Dowodzą tego prace trwające przy ul. Szkolnej, Radomskiej, Piłsudskiego, Na Szlakowisku i w kilku innych lokalizacjach. 
- W tym roku przybędzie ok. 9 km ścieżek rowerowych. Robimy to po to, żeby poprawić bezpieczeństwo na ulicach naszego miasta – mówił prezydent, dodając że przy ulicy Szkolnej znajdują się dwie szkoły średnie, stadion, boiska, pływalnia, a w przyszłości będzie też  centrum treningowe.


 -Chcemy, aby można tu było dojechać na rowerach. Dlatego będzie system rowerów miejskich z 11 stacjami usytuowanymi w różnych częściach naszego miasta, w tym nad zalewem Lubianka, w okolicy hoteli i innych obiektów, aby jak najwięcej osób mogło z niego korzystać. 
Większość rowerów, jak zapowiedział, będzie posiadało napęd elektryczny, co w przypadku dość specyficznego ukształtowania Starachowic, będzie niewątpliwym ułatwieniem. 
A póki co zapraszamy na Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim. 

/Anna Ciesielska/