Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 18 kwietnia 2023 09:50

Bezpieczne posługiwanie się bronią, strzelanie z KBKS – u, medycyna pola walki czy elementy taktyki - to tylko niektóre umiejętności, jakie będą mogli nabyć mieszkańcy naszego powiatu, podczas szkolenia proobronnego, jakie odbędzie się 21 maja w II Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Powiat Starachowicki, a partnerami: Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy Rezerwa w Starachowicach, 103 Batalion Lekkiej Piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Kielcach i ZDZ w Starachowicach. 

21 maja br. (niedziela), z inicjatywy starosty Piotra Ambroszczyka odbędzie się szkolenie proobronne dla mieszkańców naszego powiatu. Będą to pierwsze tego rodzaju, w pełni bezpłatne i dobrowolne zajęcia z zakresu obronności i podstaw strzelectwa, prowadzone przez instruktorów Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Rezerwa w Starachowicach.

- To odpowiedź na aktualne potrzeby – mówi starosta. – Sytuacja polityczna jest na tyle nieprzewidywalna, że warto o tych kwestiach myśleć już teraz. Każde podniesienie świadomości i umiejętności jest wartością dodaną. A, że wiedzy nigdy za wiele, na wszelki wypadek warto przyswoić ją sobie wcześniej – mówi starosta, dodając że ma to też związek z dotychczasowymi działaniami powiatu w zakresie edukacji i planami utworzenia oddziału przygotowania wojskowego w jednej ze szkół.

Szkolenie rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do godz. 16.00. Mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się na nim z bronią, dowiedzieć się jak ją załadować i rozładować oraz jak przyjąć postawę strzelecką i „złapać” optykę, by oddać prawidłowy strzał.

W programie są także ćwiczenia z rzutu granatem oraz z zakresu medycyny pola walki oraz obrony cywilnej, w tym tamowania krwotoków i zakładania opatrunków. Instruktorzy zademonstrują również elementy taktyki.

Będą także stoiska: Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kielcach dla tych, którzy będą chcieli dowiedzieć się czegoś więcej na temat służby w wojsku.

W programie również prezentacje broni w wykonaniu Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Rezerwa w Starachowicach oraz wystawa wyposażenia partyzanckiego z Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach.

Będzie też tradycyjna, wojskowa grochówka.

Zapraszamy serdecznie.

/Anna Ciesielska/