Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 4 maja 2023 12:09

Powiat świętował kolejną, 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczyste obchody tak jak co roku zgromadziły mieszkańców pod Pomnikiem Niepodległości w Starachowicach, gdzie odbyły się główne uroczystości z udziałem władz, kombatantów, pocztów sztandarowych, harcerzy i uczniów, przedstawicieli służb, inspekcji i straży, a także miejskich i powiatowych jednostek oraz innych organizacji. 

Pierwsza w Europie i druga na świecie, Konstytucja 3 Maja – już od 232 lat stanowi powód do dumy dla wszystkich Polaków. Mieszkańcy powiatu świętowali jej uchwalenie, podczas uroczystych obchodów, jakie odbyły się najpierw w Kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych, a potem pod Pomnikiem Niepodległości w Starachowicach. Ich organizatorem był starosta Piotr Ambroszczyk w partnerstwie z prezydentem Markiem Materkiem, Parkiem Kultury, Parafią Wszystkich Świętych i społecznością Szkoły Podstawowej nr 6 w Starachowicach, która przygotowała program artystyczny na tę okoliczność. Rozpoczął on tegoroczne obchody.

Bezpośrednio po nim, odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny

z udziałem pocztów sztandarowych i Kompanii Reprezentacyjnej Technikum ZDZ w Starachowicach, która poprowadziła uroczysty przemarsz pod Pomnik Niepodległości, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. 


Powiat Starachowicki reprezentowali: starosta Piotr Ambroszczyk, wicestarosta Dariusz Dąbrowski, członek Zarządu Powiatu Stanisław Wojtan oraz przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona. 
Starosta Piotr Ambroszczyk podkreślał w swym wystąpieniu, że każdy demokratyczny naród ma swoją ustawę zasadniczą, według której musi postępować, a jej zmiany powinny się odbywać w sposób demokratyczny i zgodny z prawem. 

 

- Cieszmy się wolnością i niepodległością, o którą walczyli nasi przodkowie. Miejmy Rzeczpospolitą nie na papierze, a w sercach i umysłach oraz realnie, jako państwo silne, demokratyczne i dumne, które potrafi bronić swych interesów na arenie międzynarodowej – mówił starosta.
Z kolei prezydent Marek Materek mówił o obowiązku poszanowania konstytucji, która – choć nie jest wolna od mankamentów - powinna być dla nas najważniejsza, bo zapewnia wolność słowa, demokrację oraz funkcjonowanie wolnego państwa, które chroni obywateli przed naruszającą ludzką godność ideologią. 


W gronie przemawiających znalazły się również posłanki: Marzena Okła – Drewnowicz oraz Agata Wojtyszek. Odczytano też list wojewody. 
Uczestnicy złożyli kwiaty i znicze, a na koniec mieli okazję obejrzeć krótki program artystyczny przygotowany przez Park Kultury i uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach. 

Fotoralacja


/Anna Ciesielska/