Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 12 czerwca 2023 13:47

 Ruszyły bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla chłopców i dziewczynek w wieku 12 i 13 lat (urodzonych od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia). W Polsce już ponad 2,5 tys. kobiet zmaga się z rakiem szyjki macicy, którego główną przyczyną wciąż pozostaje wirus HPV (ludzki wirus brodawczaka), odpowiadający także za inne inne choroby nowotworowe, m.in. raka prącia u mężczyzn. Tymczasem przed zakażeniem może uchronić szczepionka. Skorzystajmy z tej możliwości i uchrońmy nasze dzieci. 

Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV

Szczepienie chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV (Human Papilloma Virus), czyli ludzkim wirusem brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

Do kogo kierowany jest Program?

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r.Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
  • przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Więcej informacji TUTAJ.

Informacja: Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach