Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 20 czerwca 2023 08:30

Dobiegła końca kwalifikacja wojskowa w powiecie starachowickim. W tym roku przed komisją stawiło się ostatecznie 371 osób,  głównie mężczyźni urodzeni w 2004 roku. Starosta Piotr Ambroszczyk podziękował komisji za dobrą oraz rzetelną pracę.

Przez prawie miesiąc Powiatowa Komisja Lekarska w Starachowicach sprawdzała zdolność do czynnej służby wojskowej mieszkańców naszego powiatu. W tym roku po raz pierwszy pracował w niej także  psycholog. Obowiązek stawienia się przed komisją dotyczył tym razem 408 osób, głównie mężczyzn urodzonych w 2004 roku, a także w latach 1999-2003, jeśli nie mieli określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej Ostatecznie zweryfikowano jednak 371 osób, w tym 4 kobiety, które w 100 % otrzymały kategorię zdrowia „A” czyli zdolny do czynnej służby wojskowej. 
Ogółem dostało ją 87 % z rocznika podstawowego i 83 % ze starszych roczników, którzy stawili się przed komisją. W przypadku 42 osób komisja orzekła kategorię „D”. 3 osoby wyszły z wpisem - kategoria „B”, a 4 pozostałe z kat. „E” Poprzedziły to oczywiście dokładne badania oraz wywiady, przeprowadzane przez członków komisji. Za ich rzetelną i wytężoną pracę dziękował im starosta Piotr Ambroszczyk, który 20 czerwca br. dokonał uroczystego podsumowania oraz zamknięcia Kwalifikacji Wojskowej 2023.