Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 21 czerwca 2023 10:06

W naszym szpitalu w jeden weekend dokonano poboru narządów do przeszczepienia od zmarłych dawców. Serce, dwie wątroby oraz cztery nerki trafiły do siedmiu różnych biorców ratując im życie, jak informuje PZOZ w Starachowicach. 

Było to możliwe dzięki zaangażowaniu Koordynatora Transplantacyjnego Katarzyny Kępy oraz załogi Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii z kierownikiem Markiem Myśliwskim na czele, a także personelu Bloku Operacyjnego pod kierownictwem Ewy Obary. Starachowicki zespół nie tylko doprowadził do skutecznego zgłoszenia dawców, ale także objął ich opieką i zorganizował pobrania narządów, jak informuje Małgorzata Kałuża, kierownik Działu ds. Komunikacji w PZOZ w Starachowicach. 
Serce zostało przeszczepione przez zespół z Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie 54-letniemu mężczyźnie z województwa lubelskiego. 
Jedna z pobranych nerek dzięki specjalistom z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM w Warszawie trafiła do 37-letniego mężczyzny z województwa mazowieckiego. Drugi narząd przekazany został do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie i przeszczepiony 29-latce z województwa mazowieckiego. Kolejne dwie nerki pobrane przez zespół transplantacyjny z Kielc zostały przeszczepione dwóm kobietom tj. 68-letniej z województwa łódzkiego 
i 70-letniej z województwa kujawsko-pomorskiego.
Z kolei wątroby pobrane przez zespół z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM w Warszawie trafiły do 39-latki z województwa opolskiego i 64-letniej kobiety z województwa małopolskiego.
Przeszczepione organy podjęły swoje funkcje, a biorcy czują się dobrze i mają nadzieję, że będą mogli cieszyć się cieszyć życiem bez dolegliwości związanych z niewydolnością własnych narządów.

W celu zachowania anonimowości zarówno dawców, jak i żyjących biorców nie podajemy daty zabiegów, ani ich liczby.


Ogromne gratulacje i podziękowania dla całego zespołu Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Bloku Operacyjnego, Koordynator Transplantacyjnej oraz wszystkich zaangażowanych w proces pobrania narządów do przeszczepienia.

Źródło informacji: PZOZ w Starachowicach