Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
piątek, 4 sierpnia 2023 12:01

Przed nami 80 rocznica rozbicia aresztu niemieckiego w Starachowicach. Obchody upamiętniające to wydarzenie odbędą się 7 sierpnia br. (poniedziałek), najpierw w Kościele p.w. Świętej Trójcy w Starachowicach (ul. Kościelna 12), a później pod pomnikiem przy ulicy Piłsudskiego. Szczegóły poniżej. 

W tym roku mija równo 80 lat od pamiętnej batali o uwolnienie więźniów przetrzymywanych w Starachowicach. Chodziło głównie o żołnierzy "Szarego", aresztowanych przez Niemców.  W każdej chwili mogła zapaść decyzja o likwidacji więzienia i zamordowaniu przetrzymywanych, dlatego Antoni Heda podjął ryzykowną decyzję o próbie odbicia uwięzionych. Akcja miała miejsce w nocy z 6 na 7 sierpnia 1943 r. W jej wyniku udało uwolnić się blisko 70 więźniów, w większości żołnierzy AK. Rozbicie aresztu zapisało się w kartach historii jako akcja brawurowa, również dlatego, że była ona zupełnienie bezkrwawa, dokonana bez jednego wystrzału.

I właśnie to wydarzenie będziemy wspominać podczas uroczystości, jakie odbywać się będą 7 sierpnia w Starachowicach. 

Rozpoczną się one mszą świętą w Kościele p.w. Świętej Trójcy w Starachowicach (ul. Kościelna 12) o godz. 16.00. Po niej, o godz. 17.00 odbędą się okolicznościowe przemówienia oraz  złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie przy ul. Piłsudskiego. 

Program uroczystości:

7 sierpnia 2023 r. (poniedziałek)

15.45 - zbiórka pocztów sztadarowych przed Kościołem p.w. Świętej Trójcy w Starachowicach (ul. Kościelna 12)

16.00 - uroczysta msza święta w intencji Komendanta Antoniego Hedy i jego żołnierzy

17.00 - uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie (ul. Piłsudskiego)  - okolicznościowe przemówienia, złożenie wiązanek kwiatów, zapalenie zniczy

18.00 - zakończenie uroczystości.

Do udziału w obchodach zapraszają: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Starachowice, Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Park Kultury