Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 7 sierpnia 2023 14:55

Wprawdzie wciąż jeszcze żniwa, ale trwają już intensywne przygotowania do Powiatowo - Gminnych Dożynek. W tym roku odbędą się one 3 września, a ich gospodarzem będzie Gmina Mirzec. 

Święto Plonów to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych, od wieków zakorzenionych w tradycji i duchowości naszego narodu, będący zwieńczeniem ich ciężkiej pracy i jednocześnie podziękowaniem za zbiory. Co roku odbywa się ono w innej gminie w naszym powiecie. Rok temu były to Brody, tym razem będzie to Mirzec. Do wspólnego świętowania zapraszają: Starosta Piotr Ambroszczyk i Wójt GMiny Mirzec Mirosław Seweryn. 

A rozpocznie się ono jak zwykle od barwnego korowodu, którym uczestnicy doźynek przejdą na mszę świętą o godz. 12.00 w kościele pod wezwaniem świętego Leonarda w Mircu. Podczas nabożeństwa poświęcony zostanie wieniec dożynkowy.

Dalsza część uroczystości odbędzie się w amfiteatrze w Mircu, gdzie nastąpi ośpiewanie wieńca.

Nie zabraknie też innych atrakcji. Na scenie wystąpią zespoły folklorystyczne z gminy Mirzec, Zespół Dziecięco-Młodzieżowy „Hanecki”, Zespół Wokalny „Happy”, "Daleko jeszcze?" i 104 Artystyczna Drużyna Harcerska. Gwiazdą wieczoru będzie zespół "Playboys",  którego koncert zaplanowano na godz. 19.00. Po nim, o godz. 20.00 wystąpi zespół „Kwiecień”, a od godz. 20.30 planowana jest zabawa pod gwiazdami.

Możnha też będzie odwiedzić stoiska promujące sołectwa Małyszyn i Ostrożanka, a także wystawienniczo-handlowe. Przewidziano także bezpłatne atrakcje dla dzieci.