Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 8 sierpnia 2023 10:06

Mieszkańcy Starachowic uczcili 80. rocznicę rozbicia niemieckiego więzienia przez oddział partyzancki Antoniego Hedy „Szarego”. W uroczystościach, jakie odbyły się 7 sierpnia uczestniczył członek Zarządu Powiatu Stanisław Wojtan.  

Obchody, tak jak co roku, rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych z udziałem przedstawicieli władz, organizacji kombatanckich, pocztów sztandarowych, harcerzy, ale też służb mundurowych i różnych placówek. Powiat Starachowicki reprezentował członek Zarządu Powiatu Stanisław Wojtan. 
Po zakończeniu mszy świętej wszyscy przenieśli się pod tablicę upamiętniającą rozbicie więzienia, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Przemawiający podkreślali w swych wystąpieniach męstwo oraz odwagę uczestniczących w akcji żołnierzy, ale przed wszystkim dowodzącego nią gen. Antoniego Hedy „Szarego”, który przez całe swoje życie stał na pierwszej linii frontu.
Przypomnijmy, że gdy Niemcy aresztowali jego żołnierzy, zorganizował i dowodził akcją opanowania więzienia w Starachowicach w nocy z 6 na 7 VIII 1943 r., uwalniając blisko 70 więźniów, w większości żołnierzy AK. Uderzenie było wielkim szokiem dla przeciwnika oraz świadectwem sprawności Armii Krajowej na tym terenie, zwłaszcza że dokonano tego bez jednego wystrzału
Obchodzona co roku rocznica jest ważnym aktem przywołania pamięci, zarówno o tych wydarzeniach, jak i o głównym ich bohaterze – tj. Antonim Hedzie „Szarym”. 
Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. W imieniu władz powiatowych, złożył je członek Zarządu Powiatu Stanisław Wojtan.