Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 8 sierpnia 2023 15:22

Już 112 pojazdów, w tym 65 ciężarówek, zostało zgłoszonych na 9. Legendę STARa - zlot pojazdów zabytkowych organizowany przez Powiat Starachowicki przy współpracy z szerokim gronem partnerów. Znowu „idziemy na rekord”. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród fanów motoryzacji. Po raz kolejny zyskała też wsparcie Fundacji Orlen. 

Trwają intensywne przygotowania przed 9 Legendą STARa - zlotem pojazdów zabytkowych organizowanym przez Powiat Starachowicki przy współpracy z szerokim gronem partnerów. Wszystko wskazuje na to, że znowu może paść rekord, jeśli chodzi o liczbę pojazdów. Już w pierwszym dniu zapisów zgłosiło się blisko 30. Po niespełna tygodniu mamy ich ponad 110, w tym 65 ciężarówek, 33 osobówek i 14 motocykli. Trudno się dziwić, będzie to przecież szczególna edycja naszej imprezy z uwagi na 75 rocznicę powstania pierwszego samochodu marki STAR. Zamierzamy pokazać przekrój wszystkich modeli STARów, jakie powstały w FSC na przestrzeni lat. 

Wspiera Fundacja Orlen 

- Tak szerokie działania są możliwe dzięki wsparciu Fundacji Orlen, która już po raz drugi zdecydowała się zostać darczyńcą naszego zlotu. Dzięki jej wsparciu możemy wyruszyć w Polskę  w tzw. konwoju STARa aby promować naszą imprezę oraz dorobek polskiej myśli motoryzacyjnej– mówił na konferencji wicestarosta Dariusz Dąbrowski, dziękując za pomoc poseł Agacie Wojtyszek. 
- Cieszę się, że nasze wspólne wysiłki przyniosły oczekiwane rezultaty, co nie jest łatwe, bo wniosków jest bardzo dużo – mówiła poseł, nie kryjąc satysfakcji. 
-Po raz kolejny Fundacja Orlen przekaże 100 tys. zł, wspierając bardzo ważną część działalności powiatu – wyjątkową promocję zarówno miasta, jak i tego co tworzyło jego historię – mówiła poseł. – Jestem przekonana, że także w tym roku impreza przyciągnie wielu starachowiczan i tych, którzy byli związani z fabryką. Chcemy pokazać, że polskie samochody, które powstał po raz pierwszy 75 lat temu, istnieją do dzisiaj. Wojsko nadal je remontuje, właśnie tutaj, w Starachowicach, co pokazuje ich ogromny potencjał – podkreślała A. Wojtyszek. 

Na ręce poseł Agaty Wojtyszek,wicestarosta przekazał koszulkę z tegoroczną grafiką naszej imprezy, autorstwa Marcina Bondarowicza 

Konwój STARa 

Począwszy od 22 sierpnia ciężarówki będą przemierzać Polskę. Punktem startowym będzie tym razem Bydgoszcz. Pojazdy można będzie oglądać na parkingu TORBYD. Stamtąd wyruszą do Włocławka, gdzie będą prezentowane przed Halą Mistrzów, a później wprost do stolicy pod gmach Politechniki Warszawskiej, nawiązując do historycznej prezentacji, w grudniu 1948r.,pierwszych STARów, jakie zostały zmontowane w FSC. 
Ostatni przystanek Konwoju to Radom, skąd STARy przejadą do Starachowic, by spotkać się z pozostałymi uczestnikami imprezy w tym m.in. Jurkiem Stetzem i Tomkiem Wątorem - uczestnikami wyprawy STARem 266 dookoła świata, którzy pod szyldem naszego zlotu przemierzają obecnie Indie.

Co w programie? 

Finał 9. Legendy STARa rozpocznie się 25 sierpnia od konferencji „STARem przez 75 lat” z okazji 75 rocznicy rozpoczęcia produkcji naszej gwiazdy. Po raz pierwszy w historii można będzie zobaczyć obok siebie wszystkie zachowane i znane nam modele ciężarówek marki STAR, jakie kiedykolwiek wyjechały z fabryki, choćby w wersji prototypowej.
Oficjalne otwarcie zlotu odbędzie się 26 sierpnia o godz. 10.00 na płycie głównej muzeum. Przez dwie godziny pojazdy będzie można tutaj oglądać. Następnie przejadą one pod Starostwo Powiatowe, gdzie od godz. 12.00 odbywać się będzie próba wolnej jazdy. Na godz. 14.00 zaplanowany został przejazd do Wąchocka na dawny tor prób FSC. To właśnie tutaj odbędą się jazdy terenowe, czyli coś dla miłośników mocnych wrażeń i piknik z udziałem uczestników Legendy.
27 sierpnia Legenda STARa zawita do Mirca. Pojazdy można będzie oglądać od godz. 10.00 na parkingu centralnym. Rozegrana zostanie też próba szybkości. Ok południa parada aut ruszy do Starachowic. Jej trasa będzie przebiegać drogą 744, a później ulicami: Radomską, Konstytucji 3 Maja, Armii Krajowej, Iłżecką i Targową w Starachowicach. Gorąco zachęcamy do oglądania pojazdów na trasie. Od godz. 13.00 na Targowisku Miejskim odbywać się będą próby sprawnościowe pod okiem sędziów z kieleckiego Automobilklubu. Uroczyste zakończenie zlotu, połączone z wręczeniem nagród odbędzie się o godz. 15.00. Więcej informacji na temat zlotu na stronie:http://www.legendastara.pl i Facebooku kliknij TUTAJ..

Dokładny program 

Co? Gdzie? Kiedy?

Konwój STARa

22.08 -ok. godz. 16.00 -18.00– Bydgoszcz (parking TORBYD)

23.08 – ok. 10.00-16.00- Włocławek  (Parking przed Halą Mistrzów)

24.08 -10.00-17.00 – Warszawa (przed Politechniką Warszawską)

25.08 – ok. 10.00-14.00 – Radom (parking M-1)

25.08 -ok. godz. 16.00 - przyjazd do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach (bazy zlotu)

 Finał w powiecie starachowickim

25.08 – godz. 18.00 - MPiT - konferencja „Starem przez 75 lat”

26.08- Starachowice/ Wąchock

10:00 – MPiT - otwarcie zlotu (płyta główna muzeum)

12:00 – parking przed Starostwem Powiatowym - próba wolnej jazdy, prezentacja pojazdów

14:00 – przejazd do Wąchocka na dawny tor prób FSC –jazdy terenowe/rozstrzygnięcie konkursu superretro piknik

 27.08 – Mirzec / Starachowice

10:00 – Mirzec, parking centralny/prezentacja pojazdów

10.30 – ul. Langiewicza w Mircu - próba czasowa

12:00-12.30 –start parady do Starachowic

13:00 – Targowisko Miejskie w Starachowicach/próby sprawnościowe

15:00 – wręczenie nagród, zakończenie zlotu.

Plakat