Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 16 sierpnia 2023 08:57

Za nami kolejna, 103 rocznica Bitwy Warszawskiej oraz obchodzonego w tym dniu Święta Wojska Polskiego. Mieszkańcy powiatu, tak jak co roku, wzięli udział w uroczystościach, jakie odbyły się najpierw w kościele pw. Wszystkich Świętych, a później pod pomnikiem Niepodległości w Starachowicach. Władze powiatu reprezentował starosta Piotr Ambroszczyk wspólnie z przewodniczącą Rady Powiatu Bożeną Wroną i z członkiem Zarządu Powiatu Stanisławem Wojtanem.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz, organizacji kombatanckich, harcerzy i świętujących w tym dniu służb mundurowych.
Powiat Starachowicki reprezentował starosta Piotr Ambroszczyk wspólnie z przewodniczącą Rady Powiatu Bożeną Wroną i z członkiem Zarządu Powiatu Stanisławem Wojtanem, natomiast Gminę Starachowice – zastępca prezydenta Elżbiet Gralec. Zaproszenie przyjęli także: senator Jarosław Rusiecki oraz marszałek województwa Andrzej Bętkowski.  Po zakończeniu mszy wszyscy przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości, gdzie odbyły się przemówienia.

Starosta Piotr Ambroszczyk mówił w swym wystąpieniu o wadze wojska i zagrożeniach, tych sprzed 103 laty i tych obecnych. 


- I znów stajemy w sytuacji, gdy nasze państwo jest zagrożone. Może nie tak dotkliwie jak kiedyś, ale jeśli podejmiemy długofalowych działań, to w perspektywie kilku lat, sytuacja taka może nastąpić – mówił starosta, podkreślając że każdy szanujący się naród i każdy szanujący się kraj, opiera swą politykę o trzy filary – innowacyjną i silną gospodarkę, która określa jego rangę, konsekwentną i bardzo egoistyczną, nastawioną na siebie politykę zagraniczną i oczywiście wojsko. Bo jeśli siła zbrojna jest duża, zawsze będzie wzbudzała respekt. 
- Dobrze, że Polska zaczyna odbudowywać armię. Ten proces trwa i pod żadnym pozorem nie możemy go zatrzymywać.  Bo jeśli będziemy silnym państwem z silną armią, to niewielu będzie się odważyło nam zagrozić – mówił starosta, przypominając że Powiat przy wsparciu prezydenta Starachowic prowadzi intensywne działania, aby świętokrzyski garnizon powiększył się o kolejne jednostki, ulokowane właśnie w Starachowicach. 
- Wierzę, że tak się stanie – mówił starosta, życząc wszystkim spokojnej, silnej oraz bezpiecznej Rzeczypospolitej.
Wspólnie z przewodniczącą Rady Powiatu Bożeną Wroną i z członkiem Zarządu Powiatu Stanisławem Wojtanem złożył też kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości.

Oficjalne obchody zakończył program artystyczny w wykonaniu wychowanków Parku Kultury.
Po południu w Amfiteatrze Parku Miejskiego odbył się koncert piosenki żołnierskiej w wykonaniu Zespołu Estradowego WIARUSY LOK Starachowice oraz Teatru Muzycznego nad Kamienną „Starachowianie”.

Fotorelacja