Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 5 września 2023 14:54

Logotyp Iceland Liechtenstein Norway grantsCzym jest biogospodarka i jak powinna funkcjonować? Jaki ma związek z programowaniem i funduszami unijnymi? Jak tworzyć efektywne lokalne ekosystemy biogospodarcze, wdrażać skuteczne metody współpracy pomiędzy władzami lokalnymi, społeczeństwem obywatelskim i przedsiębiorcami czy jak rozwijać powiaty i gminy w oparciu o takie sektory i potencjały biogospodarcze? Na te i inne pytania można będzie znaleźć odpowiedź podczas szkoleń oraz warsztatów w ramach projektu: BioGoLocal - Wdrażanie biogospodarki obiegu zamkniętego na poziomie lokalnym, organizowanych przez Fundację Edukacji i Dialogu Społecznego PRO CIVIS z Kielc  i norweską firmę Ressurs & Miljø AS z Oslo. Są one adresowane do przedstawicieli władz i administracji lokalnej, przedsiębiorców, ale także przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego z terenu naszego powiatu oraz powiatu sandomierskiego. Szczegóły poniżej. 

Projekt ma na celu zidentyfikowanie skutecznych powiązań pomiędzy inicjatywami o charakterze strategicznym, programowym i politycznym, a podejmowaniem działalności gospodarczej przez podmioty w takich bioekonomicznych zakresach, jak: rolnictwo, leśnictwo, przetwórstwo spożywcze, przerób drewna w tym meblarstwo, włókiennictwo, procesy biorafinacji biomasy (produktami są; biowęgiel, biooleje, biogas), biopaliwa, biogazownie, itp..
W ramach projektu zostaną przeprowadzone szkolenia oraz warsztaty przez norweskich i polskich ekspertów dla instytucji i podmiotów działających na terenie powiatu starachowickiego, takich jak: przedstawicieli agend i instytucji rządu RP, przedstawicieli jednostek wojewódzkich, samorządów z powiatu starachowickiego, biznesu, organizacji pozarządowych i samorządów gospodarczych.

Odbędą się one w październiku i listopadzie w Hotelu Senator w Starachowicach. 

Szkolenie: 10 – 11 październik 2023 r. 
Warsztaty: 20 – 22 listopad 2023 r. 

Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniach i warsztatach?

  • biogospodarka jest jednym z podstawowych filarów transformacji wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu;
  • świętokrzyskie powiaty i gminy mają odpowiednie zasoby naturalne, aby uczynić z biogospodarki jeden ze swoich podstawowych elementów rozwoju i prosperity;
  • polscy i norwescy eksperci będą przedstawiali najlepsze praktyki biogospodarcze skutecznie funkcjonujące na poziomie lokalnym i regionalnym; prelegentami oraz prowadzącymi szkolenia i warsztaty będą eksperci - praktycy oraz naukowcy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie;
  • tematyka zajęć będzie odpowiadała specyficznemu potencjałowi i potrzebom wybranych powiatów i gmin;
  • szkolenia i warsztaty zakończą się uzyskaniem polsko – norweskiego dyplomu uczestnictwa;
  • wybrani uczestnicy szkoleń i warsztatów będą mieli możliwość wzięcia udziału w tygodniowym wyjeździe studyjnym do Norwegii, w ramach którego odwiedzą 7 norweskich powiatów i gmin, które skutecznie wdrożyły biogospodarcze strategie rozwojowe.

Jakie tematy będą przedmiotem szkoleń i warsztatów?

  • czym jest biogospodarka (w tym biogospodarka obiegu zamkniętego) i jak powinna funkcjonować w praktyce na poziomie powiatowym i gminnym?
  • jaki jest związek pomiędzy biogospodarką, a programowaniem i funduszami unijnymi oraz biogospodarką i inteligentnymi specjalizacjami Województwa Świętokrzyskiego?
  • jak tworzyć efektywne lokalne ekosystemy biogospodarcze?
  • jak wdrażać skuteczne metody współpracy na rzecz biogospodarki pomiędzy władzami lokalnymi, społeczeństwem obywatelskim i przedsiębiorcami?
  • jak rozwijać powiaty i gminy w oparciu o takie sektory i potencjały biogospodarcze jak: biomasa pochodząca z rolnictwa i ogrodnictwa oraz przetwórstwa płodów rolnych, owoców i warzyw, biomasa leśna oraz z przetwórstwa drewna, odnawialne źródła energii oparte o biomasę, procesy biorafinacji biomasy (biogaz, bioolej i biowęgiel), wysokowartościowe naturalne związki chemiczne dla przemysłu chemicznego, kosmetycznego i farmacji?
  • jak generować na poziomie lokalnym i regionalnym zielone / biogospodarcze innowacje, pozwalające na rozwój przedsiębiorstw i generowanie stabilnych przychodów z tego sektora? 

Liczba miejsc, jak zapowiadają organizatorzy jest ograniczona, stąd prośba o potwierdzenie mailowe (na adres [email protected]) do 15.09.2023 osobistego udziału w wydarzeniach.

Dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć w spotkaniu osobiście przewidziana jest możliwość wzięcia udziału online przez platformę ZOOM. 

Dokładną agendę znajdą Państwo poniżej. 


Projekt jest finansowany ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021
 

Informcja: Fundacja Edukacji i Dialogu Społecznego "PRO CIVIS"