Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 27 września 2023 08:44

XXI Wrześniowe spotkania dzieci i młodzieży na Wykusie przeszły już do historii. Wzięło w nich udział kilkuset uczniów, zarówno z naszego powiatu, jak i ościennych, którzy kultywowali pamięć o żołnierzach Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt”. 

Wydarzenie od ponad 20 lat organizują wspólnie Szkoła Podstawowa w Wielkiej Wsi oraz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Starachowicach, a wszystko po to by kultywować pamięć o żołnierzach Armii Krajowej. Spotykają się w tym samym miejscu, w którym swoją przysięgę składali niegdyś partyzanci „Ponurego” i „Nurta”. 
- Spełniamy testament żołnierzy, którzy walczyli na tym terenie, a którzy teraz patrzą na nas z góry – mówiła podczas spotkania Bożena Wrona – dyrektor Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi, która wspólnie z Elżbietą Kowalczyk – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Starachowicach witała gości. 


A byli to głównie uczniowie okolicznych szkół. Na rowerach, wraz z dyrektorem przyjechali uczniowie szkoły w Radkowicach.

Pieszo dotarli uczniowie Szkoły Podstawowej w Parszowie. Byli także wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego ze Skarżyska, a także uczniowie szkół podstawowych: w Wąchocku, Wielkiej Wsi oraz Starachowicach (tj. Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego oraz SP 11). 

- Cieszę się z tak licznej obecności dzieci i młodzieży. Przychodząc co roku na tę polanę stają się oni depozytariuszami pamięci o bohaterskiej postawie Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt”. Mam nadzieję, że kiedy nas już zabraknie, oni przekażą tę wiedzę swoim dzieciom i wnukom – mówił podczas spotkania starosta Piotr Ambroszczyk, który wspólnie z Michałem Gutowskim – dyrektorem Wydziału Edukacji w starostwie złożył kwiaty pod kapliczką upamiętniającą partyzantów. 

Poprzedziła to polowa msza święta, jaką odprawił ojciec Benedykt z opactwa ojców Cystersów w Wąchocku. Był też występ artystyczny, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi oraz SOSW w Starachowicach,

a na koniec posadzenia dębu pamięci poświęconego dowódcy zgrupowania Eugeniuszowi Kaszyńskiemu ps. "Nurt" dowódcy Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury – Nurt

i coś dla ciała czyli poczęstunek w postaci przepysznego bigosu oraz wspólnego ogniska.