Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 28 września 2023 15:36

Powiat pozyskał 500 tys. zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na prace konserwatorskie Wielkiego Pieca. W ramach tych środków odnowiony zostanie najważniejszy obiekt jedynego w Europie zachowanego w pełni ciągu technologicznego zakładu wielkopiecowego z XIX wieku. 

O przyznaniu funduszy poinformowała poseł Agata Wojtyszek na konferencji, która odbyła się 20 września br. na terenie opactwa ojców Cystersów w Wąchocku z udziałem przedstawicieli samorządów, które dostaną wsparcie.

Powiat Starachowicki reprezentował Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, natomiast Ekomuzeum - jego dyrektor Paweł Kołodziejski.

Miejsce wybrano nie bez kozery. Jest to bowiem drugi obiekt w naszym powiecie, który podobnie jak Wielki Piec otrzyma wsparcie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. 
Powiat skutecznie wnioskował o środki na prace konserwatorskie obiektu Wielkiego Pieca z 1899 r. będącego częścią stałej ekspozycji Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum w Starachowicach, w efekcie czego otrzyma dofinansowanie w wysokości 500 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na konserwację 22 –metrowego obiektu Wielkiego Pieca. Aktualny stan konstrukcji stalowych - pomostów technologicznych, systemów chłodzenia, urządzeń spustowych, odprowadzających gaz itd. - jest bardzo zły. Przez kilkadziesiąt lat ulegały one stopniowej degradacji. Zakres prac obejmie wymianę najbardziej skorodowanych elementów konstrukcji stalowej oraz naprawę pozostałych, konserwację fundamentów oraz ceglanej wymurówki Wielkiego Pieca poprzez jej uzupełnienie i dokonanie niezbędnego oczyszczenia i napraw. Kolejnym elementem inwestycji będzie naprawa pozostałych pomostów technologicznych. Działania te stanowią kontynuację prac zaplanowanych w I etapie oraz pozwolą na odsunięcie istniejących zagrożeń i przywrócenie bezcennego obiektu dla zwiedzających.