Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 19 października 2023 12:20

Miłośnicy kolei i techniki z całej Polski zjadą na weekend do naszego powiatu na III Kongres Entuzjastów i Przyjaciół Kolei, jaki odbywać się będzie w Starachowicach. Przed nami trzy dni (20-22 października) paneli dyskusyjnych, sesji warsztatowych i wizyt studyjnych poświęconych kolei, transportowi zbiorowemu, historii oraz technice. A wszystko to w bliskim sąsiedztwie naszego powiatowego zabytku – Starachowickiej Kolei Wąskotorowej, która będzie stanowić nie lada atrakcję trzeciej edycji kongresu. 

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Prokolej i Stowarzyszenie Miłośników Kolei Wąskotorowych w Starachowicach, a jej współgospodarzem Powiat Starachowicki, obok Gminy Starachowice. W gronie partnerów znajdują się także Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach oraz Powiatowa Spółdzielnia Socjalna „Integracja”.

„III Kongres Entuzjastów i Przyjaciół Kolei” to kolejna edycja cyklicznego forum pasjonatów i hobbystów kolei organizowanego przez Fundację ProKolej od 2021 roku. Poprzednie edycje odbyły się w Piasecznie oraz Rogowie, gromadząc za każdym razem ok. setki entuzjastów kolei.

Podobnie ma być tym razem. Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli organizacji pozarządowych, sympatyków i hobbystów kolejowych, entuzjastów transportu i nowych technologii oraz miłośników techniki. Na liście zaproszonych znajdują się m.in.:

  • przedstawiciele samorządowej
  • organizacje pozarządowe z obszaru całego kraju
  • historycy, eksperci branżowi i naukowcy
  • dziennikarze regionalni, transportowi i turystyczni.

Będą mogli oni podyskutować na tematy związane z koleją. Wydarzenie otworzy specjalna sesja o transporcie niskoemisyjnym – przybliżająca dobre praktyki z zakresu rozwoju zrównoważonego transportu i promująca inwestycje przyjazne dla klimatu.

Przez kolejne dni na uczestników kongresu czeka mnóstwo atrakcji. W sobotę główna część obrad oraz dyskusji odbędzie się w Muzeum Przyrody I Techniki, którego zwiedzenie również zaplanowano jako integralny punkt programu.

„Pociągi i autobusy – wrogowie czy sojusznicy?”, „Pisać czy nie pisać – skargi podróżnych w praktyce”, „Zakaz fotografowania kolei - fakty i mity”, „Nowe pokolenie na kolejach zabytkowych Wielkiej Brytanii” – to tylko niektóre tytuły prezentacji zaplanowanych na ten dzień. A po południu gości czeka jeszcze zwiedzenie szlaku zabytków techniki, spacer śladami kolei przemysłowych i wspólna kolacja.

Niedziela to również dzień warsztatowy i plenerowy. Po przedpołudniowej dyskusji w sali Starostwa Powiatowego zaplanowano zwiedzanie zaplecza Starachowickiej Kolei Wąskotorowej i drużynowe zawody drezyn ręcznych. Całość zamknie wspólna biesiada w Puszczy Iłżeckiej na którą uczestnicy dotrą pociągiem specjalnym.

- Cieszę się, że dzięki współpracy z Fundacją ProKolej i Gminą Starachowice, Powiat Starachowicki będzie współgospodarzeniem III Kongresu Entuzjastów i Przyjaciół Kolei – jedynego takiego wydarzenia dla osób, które działają aktywnie na rzecz ochrony i promowania transportu kolejowego. Jestem przekonany, że szeroka i otwarta formuła spotkania będzie sprzyjała wymianie doświadczeń, a wizyta w naszym Muzeum Przyrody i Techniki oraz zaplanowana przez nas przejażdżka Starachowicką Koleją Wąskotorową, zapadnie na długo w pamięć uczestnikom kongresu – mówi starosta Piotr Ambroszczyk.

Dokładną agendę spotkania można znaleźć na stronie: https://kolej365.pl/iii-kongres-entuzjastow/