Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 9 listopada 2023 14:25

Kielecka delegatura IPN zaprasza wszystkich 14 listopada br. (wtorek) na godz. 18.00 do Kina Fenomen mieszczącego się Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, na pokaz filmu "Piłsudski" w reżyserii Michała Rosy. Projekcja odbędzie się w ramach VIII edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. W tematykę filmu wprowadzi widzów Marek Jończyk z Referatu Badań Historycznych Delegatury IPN w Kielcach. Wstęp wolny.

O filmie „Piłsudski”:
To nie miało prawa się stać! Jest rok 1901. Józef Piłsudski „Ziuk” po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętnościom. Jest rozdarty między dwiema kobietami – żoną i kochanką. Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej jest uważany za terrorystę. Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, by osiągnąć swój cel, czyli niepodległą Polskę. Zbliża się 1914 rok i „Ziuk” widzi nowe szanse na realizację niemożliwego. Film

Michała Rosy to kino awanturnicze, płomienny romans, historia Marszałka, jakiej dotąd nie znano.

W filmie zagrali znani i lubiani aktorzy. W tytułowego bohatera wcielił się Borys Szyc, w roli Marii Piłsudskiej zobaczymy Magdalenę Boczarską, a Aleksandry Szczerbińskiej – Marię Dębską.

Zwiastun:
https://www.youtube.com/watch?v=js7X2R-TVhY

Informacja: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach