Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
piątek, 23 lutego 2024 14:23

Trwają prace przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Aktualnie wykonano już prawie 20 % kontraktu.

Wiadukt powstaje nad linią kolejową nr 25, przy wjeździe do Starachowic od strony zachodniej. Będzie w konstrukcji stalowo - łukowej z iluminacją świetlną. Długość części drogowej razem z drogami dojazdowymi to 1800 m. Szerokość jezdni planowana jest na 7m, podczas gdy na dojazdach wahać się będzie od 4,5 m do 10,5 m. Na całej długości wybudowane zostaną chodniki i ścieżki rowerowe. Powstaną także zbiorniki retencyjne na wody deszczowe, łącznie osiem, które mają rozwiązać, problem zalewania tej części miasta.

Generalnym Wykonawcą robót jest firma Trakcja S.A. z Warszawy, a nadzór sprawuje firma Prosta-Projekt z Chmielnika.

Kontrakt opiewa na blisko 71 mln zł i w blisko 20 proc. został już wykonany. O szczegółach informowali na konferencji prasowej 23 lutego br.: starosta Piotr Ambroszczyk wraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Beatą Stąpor, w obecności prezydenta Marka Materka, a także radnych. W spotkaniu uczestniczyła również kierownik budowy z ramienia Wykonawcy oraz dyrektor Wydziału Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Starachowicach.   

Jak idą prace?

- Za nami ok. 20 proc. całości prac, tym głównie roboty ziemnie – mówił starosta. – W 70 % wykonano już przebudowę infrastruktury podziemnej tj. sieci gazowej, wodociągowej, elektrycznej i telekomunikacyjnej. Gotowe są już podpory obiektu po stronie południowej i północnej. Wypiętrzają się nam dwie podpory, na których będzie zamontowana metalowa konstrukcja. W drugiej połowie marca na teren budowy zostaną dostarczone i montowane stalowe elementy konstrukcji wiaduktu. Ich próbny montaż odbył się już w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej, a w dniu dzisiejszym Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek wraz z kierownikiem projektu - Andrzejem Klimczakiem oraz przedstawicielami firmy Trakcja pojechali, by je obejrzeć przed sprowadzeniem ich tutaj – mówił starosta.

Prace widać także przy nowym przebiegu ulicy Hutniczej. W najbliższym czasie wykonana zostanie nawierzchnia od ronda u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Radomskiej i Hutniczej (wraz z połową tarczy ronda w części północnej) w stronę przejazdu kolejowego, co pozwoli przenieść ruch i rozpocząć prace na części południowej jezdni i rondzie.

Równocześnie prowadzone są prace przy ulicy Wielkopiecowej. Pomiędzy muzeum a jedną z podpór, kładzione są warstwy podbudowy konstrukcji drogowej.

Oko cieszy już parking przy ulicy Kwiatkowskiego z 57 miejscami postojowymi, chodnikami, odwodnieniem i oświetleniem. Aktualnie trwają czynności związane z jego odbiorem.

Bez większych utrudnień  

- Prace trwają praktycznie bez przerwy, nie licząc niewielkiego przestoju z uwagi na mrozy – informowała dyrektor B. Stąpor. - Aktualnie na terenie budowy pracuje ok. 65 osób. Jest to personel realizujący, nadzorujący oraz operatorzy maszyn. Do tego ponad 30 pojazdów oraz sprzętu ciężkiego, w tym m. in.: 5 koparek, 3 koparko-ładowarki, 3 walce, 6 samochodów samowyładowczych, 4 betonowozy i 4 minikoparki. Póki co nie ma większych utrudnień. Staramy się z Wykonawcą na bieżąco rozwiązywać wszystkie problemy, aby mieszańcy w jak najmniejszym stopniu odczuli niedogodności związane z budową – mówiła dyrektor, przypominając jednocześnie o zakaźnie skrętu w lewo z ulicy Radomskiej, jaki zacznie obowiązywać w Starachowicach od 26 lutego (Więcej na ten temat: TUTAJ). 

Obecny na konferencji prezydent Marek Materek podkreślał, że budowa wiaduktu jest kluczową inwestycją zarówno dla mieszkańców powiatu, jak i mieszkańców miasta Starachowice, którzy nie będą musieli stać wreszcie korkach przed przejazdem kolejowym.

Realizacja tego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, dedykowanej rozwojowi stref przemysłowych. Ma pomóc rozwiązać problem korkującego się miasta, podnosząc przy tym jego atrakcyjność inwestycyjną.

 

Zdjęcia z budowy wiaduktu: ZDP Starachowice