Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 4 marca 2024 09:17

Za nami kolejne obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Starachowicach. W uroczystościach, które odbyły się w kościele pw. Wszystkich Świętych i przed tablicą poświęconą  żołnierzom podziemia antykomunistycznego, uczestniczyli członkowie Zarządu Powiatu: Jerzy Materek oraz Stanisław Wojtan. 

Już po raz trzynasty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bojowników podziemia antykomunistycznego, którzy walczyli z sowietyzacją naszego kraju. Tych, którzy takie wartości jak honor oraz Ojczyzna stawiali ponad własne życie, a czasem i życie bliskich.

Tegoroczne uroczystości w Starachowicach rozpoczęły się już 29 lutego br. od prelekcji i pokazu multimedialnego pt. „Żołnierze Wyklęci Kielecczyzny” przygotowanego przez pracownika Delegatury IPN w Kielcach Marka Jończyka. Główne obchody odbyły się jednak 1 marca w parafii pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach. Rozpoczęła je tradycyjnie msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem władz różnych szczebli, pocztów sztandarowych, przedstawicieli kombatantów, różnego rodzaju instytucji i organizacji, a także uczniów oraz harcerzy. Powiat Starachowicki reprezentowali Członkowie Zarządu Powiatu: Jerzy Materek oraz Stanisław Wojtan. W Kompanii Honorowej można było zobaczyć ponownie uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala"  w Starachowicach oraz Technikum im. Wojska Polskiego w Starachowicach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. O oprawę artystyczną zadbała młodzież Szkoły Podstawowej nr  10 w Starachowicach, która przygotowała też krótki program okolicznościowy, poświęcony Żołnierzom Niezłomnym.

Na koniec uczestnicy uroczystości udali się do Panteonu Pamięci Narodowej, gdzie po krótkich przemówieniach odbyło się złożenie kwiatów i zniczy przed tablicą poświęconą „Żołnierzom Niezłomnym” , a także sąsiadującą z nią tablicą gen. Antoniego Hedy „Szarego”.

***

Organizatorem tegorocznych uroczystości był Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach. 

Fot. UM w Starachowicach