Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 6 marca 2024 14:50

Wulgaryzmy, groźby także karalne, a nawet agresja fizyczna ze strony pacjentów to ciemna strona pracy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Ratownicy medyczni, pielęgniarki, ale też pozostali pracownicy szpitala są narażeni na nieprzyjemne, a nawet groźne zachowania ze strony osób nietrzeźwych, albo pod wpływem substacji psychyaktywnych. Teraz wiedzą już jak reagować. Załoga przeszła szkolenie z zakresu samoobrony i bezpieczeństwa własnego.

W związku z licznymi atakami agresji ze strony pacjentów, zwłaszcza tych „pobudzonych”  dyrekcja PZOZ podjęła decyzję o zorganizowaniu szkolenia dla pracowników SOR. Załoga pod okiem wykwalifikowanego instruktora nabierała i doskonaliła swoje umiejętności z zakresu samoobrony i bezpieczeństwa własnego. 

Jak przekonuje Tomasz Bator pracujący na co dzień ze służbami mundurowymi oraz pracownikami szpitali psychiatrycznych, przygotowanie personelu na zagrożenie oraz szybkość reakcji są kluczowe aby „wyjść cało” z konfrontacji z agresorem. 
Najobszerniejszym punktem szkolenia było ćwiczenie zachowań zapewniających maksymalne bezpieczeństwo zarówno dla personelu, jak i pacjenta, ćwiczenie postaw obronnych, zatrzymywanie ataku, wycofywanie się z konfrontacji, ale także skuteczne i bezpieczne obezwładnianie napastnika w celu wykonania czynności medycznych. Ponadto ćwiczono procedurę stosowania tzw. przymusu bezpośredniego, czyli unieruchamiania pacjenta przy pomocy pasów. 
W siedmiogodzinnych zajęciach uczestniczyła 20-osobowa załoga starachowickiego SOR-u.

Informacja i zdjęcia: PZOZ w Starachowicach