Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:18

Mieszkańcy powiatu uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. W uroczystościach, które odbyły się tradycyjnie w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych, a potem pod Krzyżem Katyńskim uczestniczył członek Zarządu Powiatu Stanisław Wojtan. 

W tym roku obchodziliśmy 84 rocznicę zbrodni dokonanej przez Sowietów na blisko 22 tys. polskich obywateli. 13 kwietnia br. mieszkańcy powiatu tak jak co roku zgromadzili się na uroczystej mszy świętej w intencji ofiar, a później uczcili ich pamięć pod Krzyżem Katyńskim. Tak jak co roku nie zabrakło przedstawicieli kombatantów, harcerzy, ale też władz i instytucji.

Powiat Starachowicki reprezentował Członek Zarządu Powiatu Stanisław Wojtan.

Podkreślał w swym wystąpieniu, że zbrodnia katyńska jest zbrodnią przeciw ludzkości. Zbrodnią systemu politycznego przeciwko człowiekowi. Systemu, który za głównego wroga uznał normalnego człowieka i nie wahał się go skazać na śmierć.
- To jedno z tych wydarzeń w historii naszego narodu, o których nie sposób zapomnieć – mówił Stanisław Wojtan, apelując o kształtowanie właściwych postaw, zwłaszcza wśród młodych. 

- Aby w sprawach narodowych, gdy będzie taka potrzeba, potrafili wyjść z kręgu świata elektroniki i mediów i opowiedzieć się za tym co najważniejsze, stanąć o stronie honoru – mówił podczas uroczystości.  
„Pamięć o Katyniu” przywołali też w swoim montażu słowno – muzycznym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach, którzy zadbali w tym roku o artystyczną oprawę uroczystości. 
Całość zwieńczyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. 

Anna Ciesielska

Fot. Leszek Kowalski/UM Starachowice/