-1°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1023 hPa


wtorek środa czwartek piątek sobota
1 °C 0 °C 0 °C 2 °C 5 °C
-4 °C -3 °C -5 °C -6 °C -1 °C
wtorek, 14 sierpnia 2018 09:39

Starosta Danuta Krępa wspólnie z wójtem gminy Mirzec Mirosławem Sewerynem zapraszają na dożynki powiatowo-gminne, które odbędą się 26 sierpnia br. Uroczystość Święta Plonów rozpocznie się o godz. 11.50 w centrum Mirca korowodem dożynkowym.

Dożynki Powiatowo - Gminne w Mircu
26 sierpnia 2018

11:50 - Korowód dożynkowy z centrum Mirca do kościoła pw. św. Leonarda w Mircu
12:00 - Uroczysta msza święta
13:30 - Przemarsz korowodu z kościoła pod scenę plenerową w Mircu, ośpiewanie wieńca dożynkowego
13:40 - Blok folklorystyczny cz. I
14:00 - Powitanie gości, przemówienia okolicznościowe, wręczenie nagród w konkursach powiatowych i gminnych
14:30 - Blok folklorystyczny, cz. II
16:00 - Program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży z terenu gminy Mirzec
17:40 - Teatr dla dzieci w wykonaniu artystów z Krakowa
18:50 - Spotkanie z balladą w Kopydłowie
20:30 - Zespół disco - polo - MEJK
21:30 - Gwiazda imprezy - Zespół BACIARY
22:30 - Zabawa taneczna - Zespół SEJM
24:00 - Zakończenie


wtorek, 14 sierpnia 2018 09:20

13 sierpnia br. w Wąchocku odbyła się uroczystość pośmiertnego wręczenia Honorowej Policyjnej Odznaki Zasługi im. „Ponurego” nadaną płk. Arnaud Beltrame, francuskiemu żandarmowi, zastrzelonemu przez napastnika w Trebes na południu Francji. Uczestniczyła w niej Członek Zarządu Powiatu Monika Nowak.

W czerwcu br. na leśnej polanie „Wykus” odbyły się rocznicowe spotkania świętokrzyskich partyzantów, upamiętniające bohaterstwo i ofiarę żołnierzy Armii Krajowej, w trakcie których wręczone zostały dwie Honorowe Policyjne Odznaki Zasługi im. „Ponurego”, w tym jedna pośmiertna. Uchwałą Kapituły pośmiertnie odznaczony został także płk. Arnaud Beltrame, francuski żandarm, który 23 marca br. poświęcił życie dla ratowania istnienia ludzkiego. Po 22 latach służby został zastrzelony przez napastnika w Trebes na południu Francji, walcząc z terroryzmem. Oddał swe życie ratując zakładniczkę.
13 sierpnia br. w klasztorze Ojców Cystersów w Wąchocku odbyły się uroczystości związane z pośmiertnym nadaniem żandarmowi odznaki „Ponurego”. Rozpoczęła je uroczysta msza święta z policyjnymi honorami. Kulminacyjnym momentem było wręczenie odznaki wdowie po płk Arnaud Beltrame - Pani Marielle Beltrame. Dokonał tego Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach nadinsp. Dariusz Augustyniak. Wyrazy szacunku wdowie przekazał również Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk oraz przewodniczący kapituły Jacenty Frydrych.
W uroczystościach uczestniczyło szereg gości z kraju i zagranicy, w tym m.in. Pierwszy Radca ambasady Francji jako Chargé d’affaires a.i., Pan Mathieu Carmena, Oficer Łącznikowy ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego przy Ambasadzie Francji w Polsce insp. Olivier Ordas, Szef Wydziału Zarządzania Kryzysowego Żandarmerii w Regionie, przyjaciel francuskiego bohatera Fchosz-konty płk. Eric Lłizy. Powiat Starachowicki reprezentowała Członek Zarządu Powiatu Monika Nowak.


poniedziałek, 13 sierpnia 2018 15:57

Starachowicki międzyszkolny big band pod dyrekcją Mirosława Gęborka obchodzi  w tym roku 25-lecie swej działalności. W najbliższą sobotę, tj. 18 lipca br. w industrialnej przestrzeni Wielkiego Pieca, na terenie Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach odbędzie się koncert pt. „Złote lata swingu”. Wstęp wolny dla wszystkich mieszkańców.


poniedziałek, 13 sierpnia 2018 15:21

Starosta Danuta Krępa zaprasza wszystkich mieszkańców na uroczyste obchody 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego, które odbędą się tradycyjnie 15 sierpnia w Starachowicach.

 


poniedziałek, 13 sierpnia 2018 15:12

Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 10 do 19 lat na tygodniowe,  bezpłatne zajęcia teatralno – taneczne pod hasłem „TU Teatr 2k18”. Warsztaty poprowadzi dwójka aktorów – tancerzy: Katarzyna Gocał i Karol Pruciak.

Zajęcia odbywać się będą w Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach, przy ulicy Glinianej 10 A  od poniedziałku 20 sierpnia do soboty 25 sierpnia w godzinach 10:00 – 14.30.  W niedzielę 26 sierpnia o godzinie 14.00  w hali lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki odbędzie się podsumowanie warsztatów – uczestnicy pokażą efekty swojej pracy a prowadzący warsztaty spektakl teatralny pod tytułem „Broken flowers”.
Są jeszcze wolne miejsca, prosimy o zapisy pod numerem telefonu 41 274 31 32 lub 600 924 709. Decyduje kolejność zgłoszeń.
***
Projekt „TU Teatr 2k18” ma na celu twórcze i aktywne zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży  podczas wakacji oraz między innymi: rozwijanie umiejętności interpersonalnych,   uczenie rozpoznawania emocji i odreagowania napięć, wzmacnianie poczucia własnej wartości,  pokonywanie lęku przed wystąpieniem publicznym, zainteresowanie adresatów projektu teatrem tańca, rozbudzenie kreatywności i odwagi u  uczestników projektu w podejmowaniu własnych inicjatyw twórczych.
Warsztaty będą podzielone na kilka części:
-  warsztaty teatralno – ruchowe,
- interaktywny wykład, dotyczący zjawiska teatru tańca, z wykorzystaniem materiałów audiowizualnych oraz promocyjnych  Wydziału Teatru Tańca Państwowej  Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie,
- prezentacja promująca podejmowanie własnych inicjatyw twórczych na przykładzie międzynarodowego kolektywu „Inter:ference”, którego założycielami i członkami są prowadzący warsztaty i wykonawcy finałowego spektaklu Katarzyna Gocał i Karol Pruciak.
Katarzyna Gocał to aktorka-tancerka, absolwentka oraz pedagog Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Współtwórczyni międzynarodowego kolektywu Inter:ference (Polska/Niemcy), w którym tworzy i prezentuje spektakle teatru tańca na scenach, m.in. w Monachium, Berlinie, Petersburgu, Miszkolcu, Freiburgu, Krakowie, Bytomiu i Szczecinie. W 2013 roku wraz z Inter:ference zdobyła nagrodę „Złota Maska” za choreografię do spektaklu „Heimsuchung/Nawiedzenie”. W 2013 roku nominowana do nagrody „Debiuty Śląskie” za osobowość twórczą. W 2016 roku zdobyła nagrodę aktorską na Festiwalu OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim. Odbyła stypendia w Macau, Berlinie, Stambule, Monachium. Prowadzi warsztaty w Polsce i za granicą. Obecnie współpracuje z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, z Teatrem Starym w Krakowie, Operą Podlaską w Białymstoku, Teatrem Syrena w Warszawie,  Krakowskim Teatrem Tańca oraz Teatrem KTO w Krakowie.

Karol Pruciak - absolwent PWST im. L. Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu oraz absolwent prywatnej szkoły aktorskiej „Art – Play” Doroty Pomykały i Danuty Owczarek. Współzałożyciel międzynarodowego kolektywu Inter:ference, z którym otrzymał Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Śląskieg – Złotą Maskę – za choreografię w spektaklu "Heimsuchung - Nawiedzenie". Grał na deskach Teatrów: im. Adama Mickiewicza w Częstochowie,  im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Współpracuje z Operą Podlaską w Białymstoku, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej i Teatrem Variete w Krakowie. Uczestnik licznych festiwali w Polsce ("Dialog" we Wrocławiu, Warszawskie Spotkania Teatralne) i na świecie (Rosja, Niemcy, Włochy, Węgry). Prowadził warsztaty teatralne m.in. podczas projektu społecznego "Tu Teatr" w Starachowicach, w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, podczas projektu "Podziel się swoim talentem" w Suwałkach, Gołdapi oraz Pułtusku, w Gimnazjum im. A. Kubickiego we Mstowie, w Macau Conservatory w Chinach, a także rezydencji w Stambule (Turcja). Uczestnik warsztatów teatralnych i tanecznych: Louis Frank, Sharon Vazanna, Herman Tromp, Tomasz Rodowicz, Hofan Chan, Arie Bursztyn, Werner Bechter, Tang Shu Wing, Josef Frucek, Csaba Horvath, Mo Michele Monett, Igor Kachaev
 ***
Głównym organizatorem projektu „TU Teatr 2k18” jest Stowarzyszenie Promocji Talentów przy Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach. Współorganizatorami są  Młodzieżowy Dom Kultury w Starachowicach oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
Zadanie jest współfinansowane przez Gminę Starachowice.

poniedziałek, 13 sierpnia 2018 14:49

Władze powiatu uczciły 75. rocznicę rozbicia więzienia w Starachowicach. W uroczystościach, które odbyły się 12 sierpnia br., uczestniczyły: starosta Danuta Krępa i Członek Zarządu Powiatu Monika Nowak.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy z udziałem  przedstawicieli władz, organizacji kombatanckich, pocztów sztandarowych, harcerzy, ale też służb i różnych placówek. Powiat Starachowicki reprezentowała starosta Danuta Krępa, której towarzyszyła Członek Zarządu Powiatu Monika Nowak.

Obecna była też córka gen. Teresa Heda – Snopkiewicz.
Po zakończeniu mszy świętej wszyscy przenieśli się pod tablicę upamiętniającą rozbicie więzienia, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Przemawiający podkreślali w swych wystąpieniach męstwo oraz odwagę uczestniczących w akcji żołnierzy, ale też spryt oraz rozwagę dowodzącego nią gen. Antoniego Hedy „Szarego”.

Przypomnijmy, że gdy Niemcy aresztowali jego żołnierzy, zorganizował on i dowodził w nocy z 6 na 7 VIII 1943 r. akcją opanowania więzienia w Starachowicach, uwalniając blisko 70 więźniów, w większości żołnierzy AK. Uderzenie było wielkim szokiem dla przeciwnika oraz świadectwem sprawności Armii Krajowej na tym terenie, zwłaszcza że dokonano tego bez jednego wystrzału. Obecna podczas uroczystości córka „Szarego, Teresa Heda-Snopkiewicz, podkreśla, że był to prawdziwy majstersztyk w wykonaniu jej ojca.

Potwierdził to również dr Marek Jedynak z kieleckiego oddziału IPN, który wygłosił krótką prelekcję na temat akcji.

Głos zabrakł również jeden z ostatnich podkomendnych „Szarego”, który wspominał także inne dokonania swojego dowódcy.Na zakończenie uroczystości starosta Danuta Krępa wspólnie z Członkiem Zarządu Powiatu złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym tę akcję.

Wśród delegacji składających wiązanki byli samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele służb, a także harcerze.
wtorek, 7 sierpnia 2018 13:14

Jeszcze w tym roku przebudowany zostanie blisko kilometrowy odcinek drogi powiatowej w Adamowie, od ul. Kościelnej do Trojaka. Inwestycja będzie kosztować ok. 800 tys. zł. Zostanie zrealizowana wspólnymi siłami Powiatu Starachowickiego i Gminy Brody.

Chodzi o 990-metrowy odcinek drogi powiatowej nr 0615 T Adamów przez wieś, prowadzący do cmentarza, używany nie tylko przez mieszkańców Adamowa, ale także Stykowa, którzy skracają sobie w ten sposób drogę ze Starachowic.

W ramach zabezpieczonych środków wybudowana zostanie nowa nawierzchnia, a wraz z nią - umocnione pobocza z kostki brukowej, przebudowane zjazdy i odwodnienia.
- Powiat Starachowicki widzi potrzebę budowania nowych nawierzchni, poboczy oraz chodników. W miarę posiadanych funduszy, staramy się je przekazywać na inwestycje drogowe – mówi starosta Danuta Krępa, podkreślając że zwiększa to bezpieczeństwo i usprawnia komunikację.
Jeśli chodzi o Gminę Brody, Powiat przekazał dużo pieniędzy na poprawę tutejszej infrastruktury. Przebudowa drogi Krynki – Brody (w roku obecnym oraz poprzednim) pochłonęła 12 mln zł. Połowa tej kwoty pochodziła z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, a na drugą połowę Powiat Starachowicki złożył się z Gminą Brody.
Zdaniem Tomasza Marguli, przewodniczącego Rady Powiatu w Starachowicach, współpraca pomiędzy samorządami jest bardzo ważna, przynosi bowiem wymierne efekty w postaci poprawy bezpieczeństwa, tym razem na drodze powiatowej nr 0615 T Adamów przez wieś.

- W chwili obecnej przygotowana jest dokumentacja techniczna. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg –informuje starosta Danuta Krępa, dodając że jeśli zakończy się powodzeniem, jest szansa duża szansa, że jeszcze w tym roku mieszkańcy będą mogli korzystać z nowo przebudowanej drogi.

Jak zapewnia poseł Krzysztof Lipiec, sieć dróg lokalnych jest oczkiem w głowie polskiego rządu. Tylko w tym roku na tego typu inwestycje samorządy w województwie świętokrzyskim otrzymały 158 mln zł. A już jesienią ruszy kolejny rządowy program modernizacji sieci dróg lokalnych, zapowiedziany w pakiecie tzw. piątki Morawieckiego. Do końca 2019 r. na tego przedsięwzięcia rząd wyasygnuje kwotę 5 mld zł (80 proc. finansowania ze środków rządowych, 20 proc. ze środków samorządowych).


wtorek, 7 sierpnia 2018 13:09

Trwają przygotowania do European Rover Challenge, największego wydarzenia robotyczno – kosmicznego w Europie, jakie odbywać się będzie od 14 do 16 września br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach. To bardzo ważna impreza, która w sposób szczególny promować będzie Powiat Starachowicki. Już dziś wiadomo, że weźmie w niej udział 45 ekip z całego świata. Impreza ściągnie do Starachowic nie tylko ludzi, zajmujących się automatyką i robotyką, ale też wielu przedstawicieli świata biznesu, który stawia na technologie. Będzie też niewątpliwą atrakcją dla samych mieszkańców, którzy będą mieli okazję spróbować swych sił podczas zmagań robotów.

- Przed nami bardzo ważna impreza, która w sposób szczególny będzie promować Powiat Starachowicki – mówi starosta Danuta Krępa, zapowiadając European Rover Challenge czyli Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich, które odbywać się będą od 14 do 16 września br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
- Chcemy pokazać, że Powiat Starachowicki otwiera się na nowoczesne technologie, jest miejscem gdzie przeszłość łączy się naturalnie z przyszłością, u stóp Wielkiego Pieca, jedynego takiego obiektu muzealnego z XIX w. – podkreśla starosta.
Za miesiąc do Starachowic zjedzie prawdziwa elita akademickiego świata, z różnych ośrodków Europy i USA. Swój udział potwierdziło już 45 ekip, które będą rywalizować podczas zawodów robotów marsjańskich.
- Jestem przekonany, że to spotkanie będzie dobrym zaczynem ku przyszłości – mówi poseł Krzysztof Lipiec, którego zdaniem Starachowice powinny stać się centrum nowoczesnej myśli naukowo – technicznej.
W końcu to Centralny Okręg Przemysłowy nadawał ton gospodarce, a teraz to przemysłowe dziedzictwo daje o sobie znać.
- Dzisiaj zdobywanie kosmosu jest wielką szansą dla rozwoju gospodarczego państw, mam przekonanie, że Polska w ten program kosmiczny wpisze się – mówi poseł K. Lipiec.
To również szansa dla samego miasta i działających tutaj przedsiębiorstw, o czym jest przekonany prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" Marcin Perz.
- Polska gospodarka stawia dzisiaj na automatyzację, a Starachowice stały się sercem gospodarczym województwa – uważa  prezes M. Perz. – To u nas odbywają się największe inwestycje. To nasi przedsiębiorcy najwięcej inwestują i stawiają na robotykę. Jest więc niezmiernie ważne, aby ułatwić im kontakt z uczelniami, który - mam nadzieję – zaowocuje współpracą – mówi prezes SSE "Starachowice".
Duże nadzieje z tym wydarzeniem wiąże też Tomasz Kordeusz, p.o. dyrektora Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, który uważa że będzie to inwestycja w przyszłość oraz promocję placówki.
- Dzisiaj już nie tylko „kapcie”, ale żywe, mocno nasączone interakcją wydarzenia dają szanse na przyciągnięcie tu publiczności – przekonuje T. Kordeusz.
A będzie na co popatrzeć… Z muzealnej przestrzeni wyłania się już pomału księżycowy krajobraz, gdzie już za miesiąc rozegrane zostaną zawody z udziałem najbardziej zaawansowanych robotów. Ci, którzy odwiedzą w tym czasie muzeum, będą mogli na nie popatrzeć, ale też – po raz pierwszy w historii imprezy – wziąć w nich udział, jak zapowiada Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, pomysłodawca i główny organizator.
- Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zapewnia Ł. Wilczyński. – Dla najmłodszych będą zawody małych robotów marsjańskich, drukowanych na drukarkach 3 D ze scenariuszami marsjańskimi. Nawet kilkulatek będzie mógł wziąć udział w zmaganiach i zarazić się pasją do kosmosu i robotyki, a jest to coś, co odmienia nasze życie – mówi organizator.
W programie znalazły się również pokazy i spotkania z gośćmi specjalnymi, m.in. z czynnym astronautą Timem Peakiem czy dr Robertem Zubrinem, założycielem Towarzystwa Mars Society.
Zapraszamy już dziś! Wstęp wolny!

wtorek, 7 sierpnia 2018 11:56

Do 31 sierpnia br. można nadsyłać zgłoszenia do plebiscytu „Świętokrzyski Anioł Dobroci”, organizowanego przez samorząd Województwa Świętokrzyskiego. Ma on na celu uhonorowanie instytucji pomocy społecznej, stowarzyszeń, ale także osób fizycznych szczególnie zaangażowanych w działania na rzecz rodzin dysfunkcyjnych, patologicznych, ubogich, niezaradnych życiowo, a także osób starszych, niepełnosprawnych, bezdomnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Plebiscyt „Świętokrzyski Anioł Dobroci”, stanowi swoistą zachętę, drogowskaz dla osób, instytucji oraz organizacji  funkcjonujących w obszarze pomocy i integracji społecznej do podejmowania rozległych, innowacyjnych przedsięwzięć.
Jego ideą jest zogniskowanie szczególnej uwagi na ogromie pracy wykonywanej przez ludzi w różnych instytucjach pomocy i integracji społecznej, organizacjach pozarządowych niosących pomoc w najtrudniejszych chwilach życia, z drugiej zaś promocja tych osób i inicjatyw. Statuetka Świętokrzyskiego Anioła Dobroci jest symbolem miłości, troski, wytrwałości. Przyznaje się ją osobom, które część swojego życia bezinteresownie poświęcają innym.
W tym roku będzie będzie wręczona po raz czternasty w dwóch kategoriach:
• Indywidualnej – przeznaczonej dla osób, które ze szczególnym zaangażowaniem i poświęceniem niosą pomoc osobom i rodzinom w trudnej sytuacji życiowej.
• Grupowej – dla jednostek organizacyjnych pomocy i integracji społecznej, stowarzyszeń oraz organizacji pozarządowych prowadzących działalność w zakresie pomocy społecznej, tworzących i wdrążających innowacyjne projekty.
Jeśli znacie Państwo takie osoby lub instytucje, zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń. Można to robić na formularzu, dostępnym na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, który zamieszczamy także poniżej. Trzeba go przesłać drogą pocztową z materiałami dokumentującymi działalność zgłoszoną do Plebiscytu, na adres Organizatora Konkursu z dopiskiem „Świętokrzyski Anioł Dobroci”. Można to robić do 31 sierpnia 2018r. – decyduje data stempla pocztowego. Formularz zgłoszeniowy i regulamin zamieszczone zostały na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego: www.swietokrzyskie.pro.

czwartek, 2 sierpnia 2018 15:14

Centrum Twórczości Ludowej w Osinach, ale też inne tego rodzaju placówki w naszym powiecie stoją przed szansą pozyskania pieniędzy na wszelkiego rodzaju działania z zakresu twórczości ludowej i amatorskiej. Stwarza je program „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”, o czym mówili na konferencji: poseł Krzysztof Lipiec, starosta Danuta Krępa i radny województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś, zapowiadając swe wsparcie podczas aplikowania o środki.

Program EtnoPolska jest odpowiedzią na potrzeby Polski lokalnej, ale też wszystkich środowisk, które promują na co dzień polską kulturę ludową i narodowe tradycje. Ma on na celu tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym. Chodzi o docenienie oraz upowszechnienie wiedzy na temat tradycyjnych wartości obecnych w kulturze zwłaszcza tych społeczności, które są oddalone od dużych ośrodków życia kulturalnego.

- Rząd, będąc wiernym przesłaniu „Z tradycją w przyszłość”, występuje z inicjatywą skierowaną do małych miejscowości, takie jak Osiny i wszystkich, którzy pielęgnują dziedzictwo narodowe, związane zwłaszcza ze sztuką ludową – mówił na konferencji w Centrum Twórczości Ludowej w Osinach poseł  Krzysztof Lipiec. Podkreślał, że tylko dzięki funkcjonowaniu takich ośrodków jak ten w Osinach, zespołów folklorystycznych i regionalnych, kultywowane są polskie tradycyjne, stanowiące podstawę budowy aktywnych społeczeństw.

Wątpliwości co do ich roli nie ma także starosta Danuta Krępa, która jest przekonana o ich ogromnym znaczeniu w kształtowaniu wartości i budowaniu więzi pomiędzy młodymi ludźmi a miejscem, w którym mieszkają.

- Wiem, że społeczność lokalna w Mircu jest bardzo aktywna. To miejsce ma duże szanse na rozwój – stwierdziła na konferencji starosta, życząc placówce wspaniałego rozwoju i deklarując swe wsparcie podczas aplikowania o środki.
Obecny na konferencji Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś zwrócił uwagę, że Powiat Starachowicki jest bardzo bogaty w tego rodzaju inicjatywy, w czym duża zasługa samorządów, ale i ludzi, którzy – jak widać na przykładzie gminy Mirzec - chcą kultywować tradycję oraz dziedzictwo narodowe.


Z pomocą Państwa będzie to teraz łatwiejsze. Minimalna kwota dofinansowania, jaką będą mogły uzyskać w ramach programu organizacje pozarządowe oraz samorządowe instytucje kultury, to 10 tys. zł a maksymalna 200 tys. zł. Wsparcie w tym roku mogą otrzymać tylko projekty tzw. miękkie. Program obejmuje bardzo szeroki zakres działań, m.in. wydarzenie kulturalne: kursy, szkolenia, spotkania, warsztaty, plenery, wystawy, konkursy, przeglądy, festiwale, koncerty, happeningi, spektakle, rekonstrukcje historyczne; działania edukacyjne i animacyjne; filmy, nagrania, wydawnictwa; projekty interdyscyplinarne. Nabór wniosków już ruszył, ma potrwać do 20 sierpnia br. Realizacja zadań miałaby się odbywać od 30 września do 20 listopada br.