Deklaracja dostępności
Starostwo Powiatowe w Starachowicach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej powiatu starachowickiego – www.powiat.starachowice.pl
Daty publikacji i aktualizacji
Data publikacji strony internetowej:
Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Status pod względem zgodności
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Treści dostępne:
Treści niedostępne:
Wyłączenia:
Status pod względem zgodności
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Koordynator do spraw dostępności w Starostwie Powiatowym w Starachowicach.
W Starostwie Powiatowym w Starachowicach na mocy Zarządzenia Starosty Starachowickiego nr 75/2020 z dnia 28.07.2022 r. i 105/2022 z dnia 10.11.2022 r. został wyznaczony koordynator do spraw dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych - Pan Krzysztof Lipa oraz koordynator do spraw dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej - Pan Szczepan Kozera.
Do zadań ww. osób należy w szczególności:
Dane teleadresowe podmiotu publicznego
adres do korespondencji: ul. dr Wł. Borkowskiego 4, 27-200 Starachowice
e-mail: [email protected]
e-mail: [email protected]
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt:
Krzysztof Lipa, [email protected]. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 41 276-09-23. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Informacje na temat procedury
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich www.rpo.gov.pl.
Dostępność architektoniczna
2. Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych usług tłumacza migowego w godzinach pracy Starostwa, tj. w godzinach 7:30 - 15:30.
Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017 r. poz. 1824) osoba głucha, niedosłysząca lub głuchoniewidoma, zwana osobą uprawnioną, chcąca skorzystać z usług w Starostwie Powiatowym w Starachowicach może skorzystać z pomocy poprzez wykorzystanie środków wspierających komunikowanie się, a w szczególności z:
1) tłumacza języka migowego on-line,
2) korzystania z poczty elektronicznej,
3) przesyłania faksów.
Usługa tłumacza języka migowego on-line dostępna jest bez konieczności wcześniejszego umawiania się, przy pomocy specjalnego urządzenia zainstalowanego w Starostwie Powiatowym w Starachowicach (przeznaczonego do obsługi osób niepełnosprawnych) w godzinach pracy Urzędu tj.:
od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30.
W celu uzyskania innych form pomocy osoba uprawniona winna zgłosić taką potrzebę w dowolnej formie (np. pisemnie, za pomocą e-mailu, telefonicznie przy pomocy osoby trzeciej, za pomocą faksu itp.) co najmniej na 3 dni robocze przed przewidywanym kontaktem i jednocześnie wskazać wybraną metodę komunikowania się pod wskazanym adresem tj.:
- w Kancelarii Ogólnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach (parter) od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30
- poczty elektronicznej - [email protected],
- telefonu 41 276-09-06, 41 276-09-00,
- faxu 41 276-09-02.
Wymóg wcześniejszego zgłoszenia nie dotyczy sytuacji nagłych.
3. Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Starachowicach, ul Gliniana 10:
Aplikacje mobilne
Starostwo Powiatowe w Starachowicach nie udostępnia aplikacji mobilnych.
Powiat Starachowicki realizuje przedsięwzięcie grantowe "Poprawa dostępności Powiatu Starachowickiego w obszarach dostępności cyfrowej, architektonicznej
i komunikacyjno-informacyjnej", finansowane w ramach projektu "Dostępny samorząd - granty" realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 2.18 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Celem przedsięwzięcia grantowego jest poprawa dostępności powiatu w obszarach dostęności cyfrowej, architektonicznej i komunikacyjno-informacyjnej.
Wartość grantu: 100 000,00 PLN.
Powiat Starachowicki